1. La métaphore dans le commentaire de presse
Ewa MICZKA
Pages: 7-19
Celem niniejszej pracy jest zbadanie funkcjonowania metaforyki komentarza prasowego. Wiedząc, iż podstawową funkcją komentarza jest przekonanie czytelnika do idei nadawcy, oraz iż funkcja ta, zbiegając się z tendencją do wyłączenia krytycznej świadomości odbiorcy, nader często przeradza się w perswazję, możemy założyć, że metafora jako jeden z elementów językowych budujących komentarz uczestniczy w realizacji jego funkcji perswazyjnej.
2. Dérivation des adjectifs dénominaux en français — état de recherche
Witold ŁĘKAWA
Pages: 20-35
Autor, analizując istniejące opisy derywacji przymiotników odrzeczownikowych, dochodzi do stwierdzenia, że trudności wynikające z przyjęcia perspektywy syn- taktyczno-semantycznej nie wynikają z różnic planów syntaktycznego i semantycznego, ale są rezultatem różnych koncepcji określania właściwości wyrażeń. Fakt, że można pogodzić te dwie perspektywy, potwierdza koncepcja Bally’ego, który ściśle łączy zjawisko transpozycji z ekwiwalencją funkcjonalną, chociaż tę ostatnią pozostawia nie wykorzystaną.
3. Phrases impersonnelles à prédicat non-verbal et leurs transformées en français et en polonais
Anna Maria NOWAK
Pages: 36-63
W niniejszym artykule autorka omawia klasę, która realizuje model zawierający cztery argumenty: trzy osobowe i jeden zdaniowy. Punkt wyjścia do obserwacji stanowi najpełniejsza pod tym względem realizacja powierzchniowa, zawierająca dwa argumenty osobowe i jeden zdaniowy. W dalszej części artykuł przedstawia permutacje i redukcje, jakim mogą one podlegać, a także konfrontuje je z językiem polskim.
4. Systéme temporel chez Reichenbach
Hanna SKORNIA
Pages: 64-70
Przedstawiona analiza, a raczej krótka refleksja, jest próbą weryfikacji adekwatności proponowanego modelu opartego na relacji między trzema punktami: punktem mowy (S), zdarzeniem (E) i punktem odniesienia (R). Wykazano asymetrię struktury czasów, za którą przemawiają trzy fakty…
5. Remarąues sur le redoublement d’objet dans les langues romanes et slaves du sud
Jacąues VEYRENC
Pages: 71-82
Celem artykułu było wykazanie, że istnieje eksplikaćja reduplikacji zaimka niezależnie od segmentacji oraz faktu, że w ewolucji systemów mogło mieć miejsce pomieszanie zjawisk reduplikacji zaimka z segmentacją opartą na anaforze. Autor podjął problematykę interferencji, sytuując działanie początkowe jej me-chanizmu nie w składni ale w prozodii, co oznacza, że kontakt z innymi elementami wpływa w pierwszym rzędzie na rozmieszczenie jednostek wypowiedzi, a dopiero później ingeruje w płaszczyznę składniową.
6. La distribución de las formas gramaticales -ra, -ria en el idioma español en comparación eon sus equivalentes en el idioma polaco
Joanna WILK-RACIĘSKA
Pages: 83-100
Celem artykułu jest zasygnalizowanie kilku problemów związanych z istniejącą koncepcją funkcjonowania form gramatycznych -ra, -ria w ramach reguł syntaktyczno-sesnantycznych współczesnego języka hiszpańskiego. W pierwszej części dokonano analizy dystrybucji powyższych form w zdaniach typu warunkowego, która pozwoliła na wysunięcie hipotezy, że dystrybucja ta nie zawsze zgodna jest z regułami syntaktyczno-semantycznymi, a mimo to wprowadzane różnice użycia nie powodują zmiany wartości logicznej wypowiedzeń.
7. Les circonstanciels d’itération en français et en polonais
Barbara WYDRO
Pages: 101-116
Celem artykułu jest zbadanie współwystępowania okoliczników iteracji z formami czasu przeszłego w języku francuskim i polskim. Interpretowane za pomocą kwantyfikatora ogólnego i egzystencjalnego, wyrażenia takie jak zawsze, nigdy — zostały wyłączone z opisu.